Mentőövet dobott Zelenszkijnek Németország: hamarosan szállítják a „mini Taurusokat” Ukrajnába
Nagy tételben érkezhetnek a csodafegyverek.
Egyértelműen fogalmazott a transzatlanti kapcsolatokról a német külügyminiszter.
Nyitókép: Aleksander Kalka / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Meg kell erősíteni a NATO európai pillérét, az Európai Unió (EU) addig „mutatja fel erejét”, amíg Európában teljességgel vissza nem áll a béke – jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter kedden Varsóban, a lengyel-német-francia-olasz külügyminiszteri találkozón.
A megbeszélésen részt vett Kaja Kallas, az Európai Unió leendő külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is. Távolról csatlakozott be José Manuel Albares spanyol, valamint David Lammy brit külügyminiszter.
A találkozót követő közös sajtókonferencián Baerbock felidézte, hogy keddre esik Ukrajna megtámadásának ezredik napja.
Úgy vélte, ez az időszak „az európai szabadság és az európai béke” ellen irányuló támadás ezer napja is. A varsói megbeszélés résztvevői egyetértettek abban, hogy országaik biztonságának megőrzése érdekében „tovább kell erősíteni a NATO európai pillérét” – közölte a német miniszter.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy tételben érkezhetnek a csodafegyverek.
„Arról van szó, hogy milyen jeleket küldünk a diktátoroknak szerte a világon” – fogalmazott. „A szabad világ erős, nem gyenge (...), ezt az erőt továbbra is minden nap meg fogjuk mutatni, amíg Európában teljességgel vissza nem áll a béke” – hangsúlyozta. Hozzátette: ez azt is jelenti, hogy az egyes országoknak a hazai össztermék két százalékát „jóval meghaladó” eszközöket kell a biztonságba fektetniük.
A transzatlanti kapcsolatokról Baerbock elmondta: ezekben „nem az a döntő, hogyan hívják az amerikai elnököt”, hanem az, mennyire szorosak a kapcsolatok Európa és az Egyesült Államok között.
„Nem szabad szünetet tartani az európai béke biztosításában” – húzta alá.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter közölte: a megbeszélés célja az volt, hogy egységes üzenetet fogalmazzanak meg az új amerikai vezetés számára. Európa politikai, gazdasági és katonai befolyását növelő közös érdeknek nevezte az erős transzatlanti kapcsolatokat.
Kiemelte: Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonságáért, egyebek között „a NATO-n belüli kiegyensúlyozottabb tehermegosztás révén”. Az európai védelmi képességek megerősítésének együtt kell járnia azzal, hogy az Egyesült Államok „fenntartja biztonságunk iránti elkötelezettségét” – tette hozzá.
Aláhúzta: az ukrajnai konfliktus megoldására és az orosz agresszió befejezésére vonatkozó forgatókönyveket Ukrajna részvételével „szoros együttműködésben” kell kidolgozni.
A külügyminiszterek az Oroszország elleni szankciók fenntartása és szigorítása mellett álltak ki „mindaddig, amíg Oroszország ki nem vonul Ukrajna területéről, és nem fedezi az ország újjáépítésének költségeit” – mondta el Sikorski.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter arról számolt be, hogy az értekezlet résztvevői egy közös, Ukrajna energetikai hálózatának újjáépítéséről szóló konferenciát terveznek.
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
A Die Welt kommentelői nagyon nem örülnek Biden legújabb döntésének.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
„Ez elsősorban a jelenlegi amerikai kormányzat döntéseitől és választásától függ” – mondta az orosz elnök.
Az ukránok dróncsapást indítottak az egyik legnagyobb orosz olajfinomító ellen.